Асаны хатха-йоги

Для переважної більшості людей, лише поверхово знайомих з йогою, саме виконання асан представляється найважливішою її частиною. Це не дивно: дивлячись на фантастичні, нереальні пози майстрів йоги, пересічний обиватель, як правило, сповнюється воістину священного трепету. Але насправді, асана — всього лише третя з восьми ступенів класичної йоги, основоположником якої вважається Свамі Патанджалі (II ст. До н.е.) Згідно з його «Йога-Сутра», асане передують яма і ніяма, а піде -пранаяма. Разом вони складають чотири нижчих ступені йоги, зазвичай звані хатха-йога. А оскільки фізичний аспект практики є не менш важливим, ніж, скажімо, енергетичний або духовний, асани хатха-йоги заслуговують детального і всебічного розгляду в окремій статті.

Що таке асана?

Дуже часто, даючи визначення асани, кажуть про положення тіла, яке «зручно і приємно». Це всього лише повторення слів Патанджали. Але який саме зміст вкладав древній мудрець в ці слова? Перш за все, слід розуміти різницю між асан освоюваної (практикується) і освоєної. В процесі освоєння асан можуть виникати болючі відчуття в м’язах, зв’язках і суглобах — абсолютно закономірні і безпечні, але далекі від понять «зручно і приємно». У процесі практики, у міру освоєння тієї чи іншої пози, вони неминуче йдуть. Таким чином, можна зробити висновок, що ця характеристика вірна, як постфактум, для асан освоєних. Крім того, це ж визначення можна застосувати і до т.зв. «Асанам задоволення» (бхагасанам), що не вимагає високого ступеня напруги і концентрації. І не в останню чергу слід звернути увагу на той факт, що Сватмарама в своєму канонічному тексті «Хатха Йога прадіпіка» вказує на необхідність практики всього одинадцяти (!) Ключових поз. Кому-то ця кількість може здатися просто сміховинним, проте в ньому прихований глибокий сенс: практика йоги не повинна мати «перекосу» в бік розвитку одного лише фізичного тіла, асани не можуть бути самоціллю, а їх кількість — предметом гордості; вони є всього лише проміжним ступенем надалі духовному розвитку практикуючого.

Виходячи з вищевикладеного, ми можемо визначити асану, як статичну позу, при виконанні якої усвідомлене управління різними енергіями і фізіологічними процесами в організмі досягається за рахунок особливостей цієї пози, перерозподілу напруги, стиснень і розтягувань в тілі практикуючого.

Класифікація асан

На сьогоднішній день існує кілька типів класифікації асан йоги. Ось найпоширеніші з них.

— За особливостями виконання — лежачі, сидячі, рівноважні, похилі, перевернуті і скорочення.

— По впливу на організм — силові, розтягують, здавлюють, скручують, перевернуті і комбіновані.

— За призначенням — загальнозміцнюючі, медитативні і терапевтичні.

Користуючись цією класифікацією, будь-який досвідчений викладач йоги з усього різноманіття асан підбирає саме ті, які найбільш підходять для початківця, в залежності від його статі, віку, стану здоров’я, рівня фізичної підготовки і морально-вольових якостей. При самостійній роботі (небажано, але зустрічається часто-густо), початківцям слід добре ознайомитися з теорією, не покладаючись на 1-2 навчальних відео, і дотримуватися певних правил обережності. «Головне — не нашкодити собі!» — ось основний принцип, яким слід керуватися при самостійних заняттях йогою, про що ми вже писали раніше.

Вплив асан на тіло людини

При виконанні асан досягається ефективне вплив на фізіологію тіла. Концентрація зусиль на різних ділянках тіла веде до їх «пробудження», активізації, поліпшенню життєдіяльності цих систем і органів. Крім того, вплив однієї групи асан на діяльність симпатичної нервової системи, призводить її в тонус, а вплив іншої групи точно так само впливає на парасимпатичну нервову систему. При зміні статичного тиску рідин в різних порожнинах людського тіла, досягається вплив на функціонування різних систем органів (це т.зв. гуморальний ефект). А після стиснення або розтягування різних частин тіла відбувається компенсаторне збільшення в них кровообігу, також дозволяє впливати на різні системи органів (т.зв. рефлекторний ефект). При впливі на різні органи внутрішньої секркціі (залози), асани благотворно впливають і на пов’язані з цими залозами чакри (енергетичний ефект).

Саме на цих основних принципах і будується наука про усвідомлене, творчому впливі асан на тіло людини. І неважливо, які цілі поставлені — загально або вузько-терапевтичні — йога справляється з ними однаково ефективно!

Духовні аспекти практики асан

Тотально погрожує свідомість у власне тіло під час виконання асан, йогин опановує мистецтвом повного фізичного і ментального розслаблення. Практика асан і пранаями одночасно дозволяють йому освоїти наступний щабель йоги, іменовану пратьяхара, засновану на

Leave A Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *