Бог ШИВА

Шива — в індуїстській міфології верховне божество поряд з Брахмою і Вішну. На відміну від Брахми-бога-творця, і Вішну, бога-охоронця, Шива шанується в основному як бог-руйнівник. Він руйнує ілюзії, які привертають людей до Мінливих явищ життя. В образі цього бога зливаються нерідко протилежні властивості: грізний, лютий Бхайрава, і милостивий, прощає Шанкара. Шива є і страшним ворогом демонів, і подвижником-аскетом, постійно предающимся споглядання. У поемі, присвяченій Шиві, про нього говориться:
«Могутній бик, палиця зі знаком мертвої голови, сокира, шкура тигра, попіл, змії І череп — це … головне надбання твоє… Нехай вигляд твій, і ім’я твоє — зловісні, Та все ж, подавач дарів, для тих, хто звертається думкою до тебе, у тобі — запорука найвищої благодаті».

Одним з головних подвигів Шиви як грізного бога є знищення Трипури, трьох міст, зведених демонами-асурами. Прєданьє розповідає, що сини демона Таракі домоглися у Брахми дозволу побудувати три фортеці і незабаром звели одне місто на небі, інший — в повітрі, а третій — на землі. Так як ці міста можна було знищити лише пострілом однієї стріли, демони відчули себе в повній безпеці і вирішили підкорити богів. Тільки Шива міг перешкодити здійсненню їх задуму. Він випустив з свого лука одну стрілу, яка спалила, як копиця соломи, три фортеці. У Шиви і його дружини Парваті були два сина — бог мудрості Ганеша і переможець демона Таракі Сканда.

Грізні втілення дружини Шиви в образах богинь Дурги або Калі також прославилися своїми перемогами над демонами. Шанувальники Шиви вважають його не тільки богом-руйнівником, але і богом-творцем. На початку нового періоду життя Всесвіту Шива своїм танцем пробуджує її, а в кінці знищує танцем руйнування. Вважається також, що кожен вечір Шива виконує свій танець на священній горі Кайласе. Його глядачами є боги, деякі з них грають на музичних інструментах, інші ж співають божественні пісні.

Leave A Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *