Самадхи — что это такое и как его достичь

Практично кожен, хто займався йогою або хоча б читав йогическую літературу, знайомі з твердженням, що Самадхі – це «мета йоги». Відомі твердження, що досягнення Самадхі виліковує тіло від усіх хвороб, розкриває розумовий і психічний потенціал людини, і крім того, пробуджує, чудову духовну силу, яку свого часу демонстрували святі і пророки. Що ж таке Самадхі, як його досягти і куди це може призвести? Кому і для чого потрібно Самадхі?

Що таке самадхі
1. Стан єднання йога з об’єктом медитації, Верховним Вселенським Духом, при якому переживається невимовна радість і спокій.

2. Споглядання. Найбільш широко відомо по відчуттю того екстазу, коли зникає сама ідея власної індивідуальності (але не свідомість) і виникає єдність сприймає і сприйманого. Це пояснюється тим, що в будь-якому розумінні чого-небудь присутня єдність з природою цього об’єкта, наприклад, ми маємо розуміння природи матеріального світу, бо наше тіло матеріально; просте знання про те, без відчуття цього і занурення в це, навряд чи здатне забезпечити нас розумінням. Ці ж міркування застосовні до емоціям і думкам. Приміром, тільки за допомогою власних думок (частини нашого єства) ми здатні зрозуміти думки та ідеї інших людей. Ці міркування можна продовжити далі, до моралі, на основі особистості, частини первинної сили, якою володіють всі істоти, і до духовності, досвід гармонійних взаємин цих моральних засад. Так як будь-який об’єкт є єдиним у своєму роді, він здатний приносити унікальне знання і передавати свою силу тому, хто приходить із ним у духовний резонанс, зв’язується з ним, якщо можна так сказати, на духовному рівні.
Стан споглядання раптово виникає з медитації (див. Дхьяна), коли протягом думок приходить до свого природного припинення завдяки виснаження запасу думок та ідей; однак, стан концентрації при цьому продовжується і супроводжується виникненням інтуїтивної зв’язку або сприйняття.

Таким чином, новий досвід приносить споглядання чого б те ні було, і Патанджалі наводить кілька прикладів, наприклад, приклад слона як сили — ніхто не може зрозуміти, що таке сила, не випробувавши її, але її більш досконале розуміння може бути досягнуто при входженні в самий дух слона. Кожен найдрібніший об’єкт Природи ділиться своїм секретом з людиною, яка перебуває в стані споглядання. При вигляді чудового заходу сонця або гірської гряди у звичайній душі виникає відчуття екстазу, бо звичайна душа вимагає для цієї особливої події, зовнішнього поштовху, але навіть найдрібніший об’єкт викликає екстатичну радість у людини під час споглядання.

Споглядання не можна досягти ні зусиллям волі, ні сильним бажанням цього відчуття. Воно приходить і розвивається тільки з досвідом.

Це стан відмінно від сну. Його можна було б назвати трансом, але тільки в тому сенсі, що людина отримує доступ до чого-небудь, і це захоплює його геть від уваги до інших об’єктів; насправді споглядання є гранична усвідомленість, або вчинене неспання. Воно може спрямовуватись до об’єктивних явищ зовнішнього світу, до суб’єктивних явищ розуму, і, нарешті, до самого Я.

Leave A Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *