Зачем выполнять перевернутые асаны?

Даний матеріал призначений для ознайомлення і не є практичним керівництвом до освоєння перевернутих асан. Звертаємо вашу увагу на те, що освоювати асани бажано під керівництвом досвідченого викладача йоги.
асана, випарита карани мудра, перевернуті асаныВажность перевернутих асан підкреслюється багатьма текстами і практиками йоги. Випарита-карани мудру називають однією з найважливіших поз Хатха-йоги, Ширшасана вважається «королевою асан», Сарвангасана має настільки благотворний вплив на все тіло, що її рекомендують включати в будь-яку послідовність практики асан. Давайте розберемося, чим обумовлена ефективність цих поз.
Перевернутими називаються асани, в яких таз знаходиться вище голови: це випарита-карани мудра, сарвангасана, ширшасана, халасана, сету бандхасана та інші. Дані асани впливають на організм на двох рівнях: на фізичному і на більш тонкому, праническом.

Розглянемо фізичний рівень.
1. Перевернуті асани покращують кровопостачання мозку. Якщо врахувати, що вся робота мозку залежить, насамперед, від його адекватного кровопостачання, то стає зрозуміло, наскільки важливі перевернуті асани. У перевернутому положенні відбувається рясне надходження крові в мозок, промивання клітин мозку та їх оновлення. Знаходяться центри в мозку, які відповідають за роботу решти всіх органів і систем тіла, починають краще взаємодіяти зі своїми підопічними і більш ефективно і гармонійно виконують свою роботу: наприклад, гіпофіз відповідає за нашу гормональну систему, за зростання, розумові здібності, регуляцію роботи статевих залоз та за обмін речовин в цілому, тому дефіцит крові і як наслідок необхідних елементів можуть призвести до збою роботи цілого організму. Таким чином, справедливо твердження, що тривала і грамотна практика, що включає перевернуті асани, уповільнює процес старіння тіла.
2. Перевернуті асани допомагають тілу виконувати важливу функцію оновлення крові. При нестачі фізичної активності кров, в якій накопичилися відходи життєдіяльності і якій пора назад до серця, за новою порцією кисню і поживних речовин, має тенденцію застоюватися, особливо в нижніх частинах тіла, провокуючи варикозне розширення вен і проблеми в гінекологічній сфері. Також застою крові схильні і органів травної системи, через які відбувається засвоєння з їжі корисних речовин і позбавлення від шкідливих.
3. Перевернуті асани в деяких випадках впливають також на поліпшення слуху і зору, а також природним чином покращують стан і зовнішній вигляд шкіри обличчя і волосся.
4. Крім усього іншого дані асани спеціалізовано впливають на силу і гнучкість шийного відділу хребта.
На більш тонкому рівні перевернуті асани:
гармонізують протягом прани в тілі, що має наслідки для здоров’я людини, оскільки пранічна оболонка контролює функціонування фізичного тіла;
заспокоюють розум і збільшують концентрацію;
сприяють перетворенню в психологічній і духовній сфері;
роблять більш глибокий вплив на особистість людини і його медитативну практику (деякі перевернуті асани навіть можна використовувати як самостійні медитативні техніки).
Це відбувається за рахунок підйому енергії від центрів до нижчих вищим, тим самим підвищуючи рівень свідомості людини.

Тепер розглянемо детальніше особливості впливу деяких перевернутих асан. Сарвангасана
поза свічки, перевернуті асани, Сарвангасана ( «стійка на плечах», «берізка»). Санскритське слово » сарва означає «цілий, весь», а слово анга — «кінцівки, частини» або «члени». Сарвангасана отримала таку назву тому, що вона впливає на все тіло і його функції. Такий ефект досягається в основному за рахунок гармонізації ендокринної системи, особливо щитовидної залози.
Якщо ж щитовидна залоза розбалансована, то вона може виділяти занадто мало або занадто багато тироксину. У разі нестачі цього гормону, людина стає млявою, його здатності притупляються, він може страждати ожирінням, запорами і апатією. У разі надлишкового вироблення тироксину всі функції прискорюється, людина проявляє надмірну фізичну і розумову активність і нездатний розслаблятися, прискорено дихає, втрачає вагу і стає вкрай нервовим і збудливим.
Чому щитовидна залоза може вийти з балансу?
Дефіцит йоду в продуктах харчування (можна заповнити біо-добавками або такими продуктами, як молоко, вершкове масло, зернові культури, овочі — часник, шпинат, баклажани, щавель, буряк, томати та інші).
Мляве кровообіг і недолік фізичної активності. 3. Емоційний стрес. Що викликає загальне розбалансування всієї гормональної системи. Варто сказати і кілька слів про вплив сарвангасаны на шийний відділ хребта, в результаті якого знімаються головні болі і болі в спині. В сарвангасане, завдяки тиску підборіддя на груди, стає неможливим дихати грудьми і вимушено запускається процес черевного дихання. Таке дихання покращує засвоєння повітря і забезпечує органів черевної порожнини необхідний постійний масаж. Поліпшене дихання надає величезну допомогу при лікуванні бронхіту та астми.
І на завершення можна сказати, що для сарвангасаны характерні всі ефекти від перевернутих асан: оздоровлення органів травлення, органів відтворення, заспокоєння розуму і трансформація енергії з грубої в більш тонку.
Ширшасана
стійка на голові, стійка на передпліччях, асана, перевернуті асаныСтойка на голові — ширшасана — це, мабуть, найбільш широко відома асана. Про неї чули навіть ті люди, які ніяк не стикалися з цілями і практиками йоги.
Хоча з ширшасаной пов’язано безліч перебільшень, тим не менш, це чудова асана. При правильному виконанні вона може принести багато користі. Але якщо її роблять неправильно, або ті, хто до неї не готовий, від неї може бути більше шкоди, ніж користі.
Слово ширша на санскриті означає «голова». Тому назва цієї асани перекладається як «стійка на голові».
Як це не здасться дивним, але згадок про ширшасане або її описів немає ні в одному з широко відомих текстів йоги. Для того щоб виміряти зміни, що відбуваються в організмі в ході практики ширшасаны, були проведені різноманітні експерименти. Вони слугують науковим підтвердженням того, що ми виявили на особистому досвіді.
Благотворну дію
Регулярна практика ширшасаны може принести дуже багато користі. Ось лише короткий перелік її корисних властивостей.

Leave A Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *